A fenntarthatósággal kapcsolatos követelmények jelentésének széles skálája létezik, beleértve az EU (CSRD), a nemzetközi (ISSB) és amerikai (SEC) keretrendszereket és szabványokat.

Az ügyfeleknek komplex megfelelőségi kötelezettségük van, amely megköveteli szakmai támogatást. Ez a fenntarthatósággal kapcsolatos jelentési környezet új és gyorsan fejlődik, az említett szabványok 2022-ben még csak „konzultációs” szakaszban voltak, jövőre pedig már a kötelezettek első körének beáll a jelentéstételi kötelezettsége. Ez az „újdonság” és a legjobb gyakorlatok hiánya arra ösztönzi az társaságokat, hogy általában külső támogatást vegyenek igénybe jelentéskészítési környezet és a mérőszámok kialakításához, a célok és KPI-k meghatározásához, az elkészült jelentés tanúsításához.

Az ESG-audit célja a megbízható beszámolás biztosítása

Az audit növeli a fenntarthatósági jelentés hitelességét és csökkenti a greenwashing kockázatát, miközben segít elérni a jelentés célját: egy magas színvonalú, átlátható, megbízható és összehasonlítható beszámolást a szervezet ESG-helyzetéről.

A legtöbb fenntarthatósági jelentés tanúsítása önkéntes, de az ESG-jelentések kötelező auditálása nagyvállalati körben folyamatosan növekszik (pl. CSRD-kötelezettek), az önkéntes tanúsítás aránya pedig megduplázódott az elmúlt két évben. A fenntarthatósági jelentés auditálásának elvárt szintje általában alacsonyabb, mint pénzügyi kimutatások/beszámolók esetén, többnyire elégséges a korlátozott bizonyosság (pl. ISAE 3000 vagy ISAE 3410), amely kevesebb ellenőrzést jelent az auditor által, és a magasabb szintű ésszerű bizonyosság, amelynek eredményeként az auditor megerősíti, hogy az ESG-információ valóban megfelel a valóságnak.

A szolgáltatás keretében az IAASB ajánlásának megfelelő módon végezzük el a fenntarthatósági jelentés általában korlátozott bizonyosságú tanúsítását. A fenntarthatósági jelentés auditjának elvégzésével az éves jelentést hitelesítő, GT-től eltérő könyvvizsgáló tevékenységét is támogatjuk amennyiben összevont jelentés kerül kiadásra (önként vagy 2025-től a CSRD-kötelezett szervezetek esetén).

Karbonjelentések auditja

Az éghajlati kockázatok és a szén-dioxid-csökkentés jellemzően prioritást élveznek a fenntarthatósággal kapcsolatos szabályozás követelmények, a jelentéstételi- és az ügyfel/partnerelvárások között.
A karbonlábnyom mérése és szén-dioxid-csökkentési stratégia kidolgozása, ezek közzététele egyre inkább kötelező nagyvállalatok számára. Ezek prudens számítsa, auditálása növeli a vállalat hitelességét. A szolgáltatás keretében auditáljuk a karbonszámítás módszertanát és eredményét a CHG-protokoll előírásainak megfelelően.