Kik a globális minimumadó alanyai?

A szabályozás a 750 millió euró (kb. 286 milliárd Ft) éves bevétel feletti cégcsoportokat érinti. A bevételi határt a végső anyavállalat konszolidált pénzügyi beszámolója szerint kell megállapítani és az adóévet megelőző 4 évre vonatkozóan kell vizsgálni: ha ezt az értékhatárt legalább 2 évben átlépi egy cégcsoport, akkor köteles lesz a globális minimumadó szabályokat is figyelembe venni. Tehát amelyik cégcsoport országonkénti jelentésre (Country-by-Country Report; CbCR) kötelezett, az globális minimumadó alanynak is minősül. Fontos azonban, hogy meghatározásra került számos olyan entitás, amely kizárt szervezetnek minősül, és így mentességet élvez a globális minimumadó alól, illetve bizonyos esetekben mind a leányvállalat, mind a csoport mentesíthető.

Mikortól alkalmazandó a globális minimumadó?

A globális minimumadó szabályokat 2024-es adóévtől kell alkalmazni, kivéve az aluladóztatott kifizetések szabályát (UTPR), amelyet majd csak a 2025-ös adóévtől.

Mikor kell globális minimumadót fizetni?

Egy cégcsoportnak globális minimumadót csak akkor kell fizetnie, ha a cégcsoport valamelyik tagjának (nem feltétlenül az anyavállalatnak) „alacsony adóterhelésű államban” található az adóilletősége. Alacsony adóterhelésűnek az az állam minősül, ahol az adóilletőséggel bíró csoporttag nyereségét terhelő tényleges adómérték alacsonyabb, mint a globális minimumadóként elfogadott 15%-os adómérték.

Magyarországon lefedett adónak minősül különösen:

  • a társasági adó (TAO; mértéke: 9%),
  • a helyi iparűzési adó (HIPA; településenként eltérő mértékű, de legfeljebb 2%),
  • az innovációs járulék (mértéke: 0,3%) és
  • az energiaellátók jövedelemadója (mértéke 2024-ben átmenetileg 41%).

A ténylegesen fizetendő adókötelezettség mellett a halasztottadó-kiigazítás is figyelembe vehető. Ezen összeg és a minimumként definiált 15% közötti különbség kerül majd kivetésre a globális minimumadó szabályai szerint.

Hogyan kell a globális minimumadót megfizetni?

A minimumadó-szabályozás 3 fajta módszert határoz meg az adókülönbözet beszedésére vonatkozóan az alábbi sorrendben:

  • az elismert belföldi kiegészítő adót (Qualified Domestic Minimum Top-Up Tax; „QDMTT”;), amelyet az aluladóztatás országa szedhet be;
  • a jövedelem-hozzászámítási szabályt (Income Inclusion Rule; „IIR”), amelyet az anyavállalat országa alkalmazhat; és
  • az aluladóztatott kifizetések szabályát (Undertaxed Profit Rule; „UTPR”; 2025. január 1-jétől) amelyet a csoporttagok országai alkalmazhatnak, amennyiben az anyavállalat országa nem vezette be az IIR szabályokat, vagy az anyavállalat kizárt szervezet.

Tehát a Magyarországon keletkező nyereség kapcsán elsőként a NAV számára befizetendő elismert belföldi kiegészítő adót (QDMTT) kell kiszámítani.

Milyen határidőkre kell figyelemmel lenni?

A minimumadó esetén évenkénti bejelentési kötelezettség terheli a csoporttagokat (az adóév kezdőnapjától számított 12 hónapon belül), tehát a naptári évvel megegyező adóév esetén első alkalommal 2024. december 31-ig kell bejelentést tenni.

Az adóbevallást és az esetleges fizetési kötelezettséget az adóév utolsó napját követő 15 hónapon belül kell teljesíteni, azonban a 2024-es, átmeneti év kivétel, amikor ez a határidő a 18. hónap végéig tolódik ki. Vagyis a naptári évvel megegyező adóév esetén első alkalommal 2026. június 30-ig kell bevallást benyújtani.

Milyen szankciókkal kell számolni?

Mulasztási bírság:

  • a bejelentés elmulasztása, késedelme esetén 5 millió forint,
  • a bevallás elmulasztása, késedelmes, hiányos, hibás vagy valótlan adattartalmú teljesítése esetén 10 millió forint mulasztási bírságot szabhat ki a NAV.

Adóbírság:

  • a megállapított adóhiány 50%-a,
  • csalárd esetben a megállapított adóhiány 200%-a szabható ki adóbírságként egy utólagos NAV vizsgálat esetén.

Késedelmi pótlék:

  • adóhiány esetén az eredeti esedékességtől az ellenőrzési jegyzőkönyv keltéig, de legfeljebb három évre számítható fel a jegybanki alapkamat (jelenleg 9%) 5 százalékponttal növelt mértékében.

Miért érdemes Globális minimumadó tanácsadás szolgáltatásunkat választania?

  • Megállapítjuk, hogy az Ön cégcsoportja alanya-e a globális minimumadónak, esetleg alkalmazható-e valamilyen mentesítés.
  • Az üzleti tervek alapján kiszámítjuk a várható elismert belföldi kiegészítő adó összegét.
  • Adó-, illetve számviteli tanácsadást nyújtunk a globális minimumadó kapcsán felmerülő kérdésekben magyar, angol és német nyelven.
  • Adótervezést végzünk az elismert belföldi kiegészítő adó kapcsán, kiemelten fókuszálva az adókedvezmények, így a fejlesztési- és K+F adókedvezmény érvényesíthetőségére.
  • A cégcsoport központja számára havi/negyedéves/féléves rendszerességgel teljesítendő riportokhoz kiszámítjuk a várható elismert belföldi kiegészítő adó összegét.
  • Folyamatos támogatást nyújtunk a cégcsoport központjával és más tagvállalataival a globális minimumadó tervezése és kalkulációja kapcsán folytatott egyeztetésekhez és adatszolgáltatásokhoz.
  • Az adóévet követően elkészítjük az elismert belföldi kiegészítő adó kalkulációját és a bevallást.