A lényegességi mátrix kidolgozása során fő célunk a CSR-irányelv figyelembevételével, a szervezet érintettjeinek bevonásával, a kettős lényegesség elvének érvényesítésével a fenntarthatóság szempontjából lényeges témák azonosítása.

A lényegességi értékelés a felelős társaságirányítás központi eleme és támogatja:

  • az érintettek elvárásainak azonosítását, és a szilárd alapot nyújt olyan stratégiai döntések meghozatalához, amelyek figyelembe veszik az érintettek igényeit,
  • erős, az érdekelt felek által vezetett ESG-fókusz kialakítását, amely a nagyobb elkötelezettségnek, a célok meghatározásának és a hitelességnek az alapja,
  • annak rögzítését, hogy a fenntarthatósági stratégia kialakítása miért olyan szükséglet, mely alapja az üzleti kommunikációnak és a befektetésekkel kapcsolatos megtérülési döntéseknek,
  • segít azonosítani, hogy a szervezetnek mely KPI-kre kell összpontosítania.

Az ESRS lényegességi elemzés a kettős lényegesség elvén alapul és nagymértékben támaszkodik a GRI-szabványban elterjedt lényegességi elemzésre. Az elemzés feltárja a szervezettel kapcsolatos hatásokat, kockázatokat és lehetőségeket, valamint kulcsfontosságú eszköz a fenntarthatósági jelentés tartalmának meghatározásához: az, hogy melyik ESRS-t kell alkalmazni és pontosan milyen tartalmat kell jelenteni, attól függ, hogy a vállalat mit tekint lényegesnek.

Kettős lényegesség

A kettős lényegesség a pénzügyi információk lényegességének kulcsfontosságú számviteli fogalmának kiterjesztése. A kettős lényegesség fogalma egy lépéssel továbbviszi ezt a fogalmat: nemcsak az éghajlattal kapcsolatos, a vállalatra gyakorolt hatások lehetnek lényegesek, hanem a vállalatnak az éghajlatra – vagy a fenntarthatóság bármely más dimenziójára – gyakorolt hatásai is (környezeti, társadalmi és irányítási vagy ESG-címke alatt). A lényegességnek ez a fogalma van beágyazva a CSR-irányelv rendszerébe.

  • A fenntarthatósági témák pénzügyi lényegessége felvázolja, hogy a fenntarthatóság hogyan befolyásolja a vállalat pénzügyi teljesítményét és kilátásait.
  • A fenntarthatóság hatás-lényegessége meghatározza, hogy egy vállalat tevékenysége, működése és értéklánca milyen hatással van a külső érintettekre és a szélesebb világra.