Hírek

Globális minimumadó – Ej, ráérünk arra még?

Bár a globális minimumadóval kapcsolatos bejelentések határideje az érintett vállalkozások számára még távolinak tűnhet, a valóságban azonban a határidők gyorsan közelednek. Az új szabályok nemcsak a bejelentési kötelezettségeket bővítették ki, hanem a számviteli beszámolókban való megjelenítésre is hatással vannak, miközben a nemzetközi változások tovább alakítják a jogszabályi környezetet. Cikkünkben bemutatjuk a legfontosabb határidőket, a gyakorlati kihívásokat és a legfrissebb OECD-döntések hatásait a magyar vállalkozásokra.

2023 végén az Országgyűlés elfogadta a globális minimumadóhoz kapcsolódó törvényt, így a 2023. december 31-jét követően kezdődő üzleti évekre átültetésre kerültek az OECD által megalkotott szabályok a magyar jogrendbe is.

A kapcsolódó bevallások és bejelentések tág határideje sok társaság és vállalatcsoport számára megnyugvást hozott, úgy gondolták, van még idő felkészülni. Azonban a határidők a vártnál hamarabb érkeztek.

Először a naptári éves adózóknak kellett lépniük, akiknek 2024. december 31-ig bejelentést kellett tenniük a társaság és a csoport adókötelezettségeire vonatkozóan. Ekkor már több kérdés felmerült a szabályok értelmezésével kapcsolatban, különösen a mentesítési lehetőségek alkalmazhatósága mozgatta meg a fantáziát, de számos egyéb kérdés is felmerült, például:

  • kik minősülnek csoporttagnak
  • ki tartozik a csoporthoz
  • külföldi vállalkozások magyarországi telephelyeinek feladatai
  • üzleti év meghatározása.

Bejelentési kötelezettség változásai

2024 végén a globális minimumadó-alanyisághoz kapcsolódó bejelentés vonatkozásában újabb módosítások kerültek bevezetésre, melyek jelentősen kiszélesítik a bejelentendő adatok körét. Ezek a változások egyelőre még a nyomtatványon nem láthatóak, így csak feltételezhető, hogy a kiterjesztett adatszolgáltatás a belga mintát fogja követni. Tekintettel arra, hogy ez a korábbinál lényegesen több, valamennyi csoporttagra kiterjedő adatszolgáltatás lenne, mely tartalmazza valamennyi csoporttag azonosítóit és minősítését, valamint a csoport vállalati struktúráját és egymásban fennálló részesedések mértékét is, javasoljuk, hogy az ehhez szükséges információkat a csoportok minél hamarabb gyűjtsék össze, mert ez jelentős adatmennyiség is lehet, mely nem feltétlenül áll egyszerűen rendelkezésre.

Beszámolóban történő megjelenítés

A Számviteli törvény egyik fontos alapelve az összemérés elve, mely szerint az egyes bevételeket és ráfordításokat a tényleges teljesítés időpontjában kell kimutatni, függetlenül a pénzügyi teljesítéstől. Ez természetesen a globális minimumadóra is vonatkozik, melyet a törvény, mint adófizetési kötelezettség rendel kimutatni. Így a naptári éves adózóknak a globális minimumadót, mint a tárgyévet érintő ráfordítást már a 2024-ről készítendő számviteli beszámolóban is szerepeltetniük kell, függetlenül attól, hogy a globális minimumadó bevallás benyújtási határideje esetükben csak 2026. június 30. lenne. Így az esetleges fizetési kötelezettséget már a 2025. május 31-ig közzéteendő beszámolóban is szerepeltetni kell, mely így az osztalékfizetés szempontjából is jelentőséggel bír.

Annak érdekében, hogy a beszámolóban kimutatott adóráfordítás helyesen kerüljön megjelenítve, fontos, hogy az ezzel kapcsolatos kalkulációknak, helyi, valamint cégcsoport szintű döntéseknek már ezt megelőzően rendelkezésre kell álljanak. Ennek egyik része az is, hogy az esetleges mentesítési lehetőségek vizsgálata helyes történjen, ugyanis egy helytelenül megállapított mentesség akár jelentős hibát is jelenthet a beszámolóban.

Nemzetközi változások

Mindemellett, bár a hazai globális minimumadó törvény 2024. december 29. óta nem változott, a nemzetközi színtéren történtek további pontosítások, melyek a későbbiekben a magyar szabályokra is hatályosak lesznek.

Mind közül számunkra a legfontosabb, hogy az OECD 2025. januárjában kiadott listája alapján a Magyarországon bevezetett belföldi kiegészítő adó és a safe harbour szabályok is megkapták az elismert minősítést, így a magyarországi adó megfizetésével a vállalatcsoportok mentesülnek az esetleges Magyarországra jutó külföldi kiegészítő adó megfizetése alól. Fontos, hogy ez a minősítés egyelőre csak átmeneti, a szabályok részletes vizsgálata még a következő két évben is folytatódik.

Ugyanakkor ez a minősítés további kötelezettségekkel is jár, hiszen a besorolás csak akkor tartható meg, ha a későbbi változások is átültetésre kerülnek a korábbi jogszabályba.

Szintén januárban került publikálásra az OECD adatszolgáltatási nyomtatvány (GIR) módosítása is, mely orvosolná a korábbi nyomtatvány esetében felmerült gyakorlati problémákat. Az új nyomtatványhoz XML séma és kitöltési útmutató is készült. Arra vonatkozóan, hogy az egyes érintett országok között az adatcsere hogyan valósul meg, egyelőre még folynak az egyeztetések.

Az előbbiekkel együtt az OECD módosította a halasztott adók figyelembevehetőségére vonatkozó átmeneti szabályokat is. Az új szabály azokat a társaságokat érintheti, akik 2021. november 30. után kaptak olyan állami adókedvezményeket, visszamenőleges választási lehetőségeket, melyek halasztott adó követelés hatása csökkentené a társaságok globális minimumadó-kitettségét.

A globális minimumadó bevezetése és az ezzel járó kötelezettségek egyre inkább a magyar vállalkozások figyelmének középpontjába kerülnek. A határidők gyorsan közelednek, a szabályok folyamatosan finomodnak, és a számviteli beszámolókra gyakorolt hatásuk is egyre nyilvánvalóbb.

Az érintett cégek számára kulcsfontosságú, hogy időben felkészüljenek a bejelentési kötelezettségekre, valamint a kapcsolódó adminisztrációs terhekre.

Érdemes mihamarabb megkezdeni a szükséges adatok összegyűjtését és a jogszabályok alapos elemzését, hogy elkerülhetők legyenek a későbbi kellemetlenségek vagy esetleges szankciók. A folyamatosan változó nemzetközi környezetben pedig elengedhetetlen a naprakész információk nyomon követése és a megfelelő szakmai támogatás igénybevétele.

A cikk 2025. április 9-én megjelent az ado.hu weboldalán.

Kapcsolódó szolgáltatásaink

Globális minimumadó tanácsadás

Teljes körű Globális minimumadó tanácsadás szolgáltatásunk a tanácsadástól a bevallás benyújtásáig minden területet felölel.

Adótanácsadás

Az adózási szabályok összetettsége és rendszeres változása nemcsak a nagyvállalatokat, hanem a KKV-kat és a magánszemélyeket is folyamatos kihívás elé állítja.

Komplex adótanácsadás

Megfelelő adótervezéssel a kockázatok minimalizálása mellett jelentős megtakarításokat, vagy többletbevételeket érhet el vállalata.

Adócompliance

Adóüzletágunk számos területen áll rendelkezésére adócompliance szolgáltatásaival a telefonos problémamegoldástól kezdve egészen komplex kalkuláció- és bevalláskészítéséig.

Hírlevél

Tájékozódjon a szakma legfrissebb híreiről!

Feliratkozás

Olvassa el korábbi híreinket és elemzéseinket.