Ügyfeleink többsége próbálja a pandémia miatt kialakult üzleti folyamatait normalizálni, és nekünk, mint számviteli szolgáltatónak, ezeknek a folyamatoknak a hatását le kell tudnunk kezelni a könyvelési rendszerünkben is. Új feladatok várnak a könyvelőkre is, hiszen az adott és kapott támogatások helyes kimutatása és elszámolása, az adójogszabályok változásának való megfelelés, a többször módosított törvények igénylik a naprakész tudást a munkánkban. A szakmában a digitalizáció kérdése központi fontosságú lett, mert a különféle folyamatok automatizálásával lehet csak hatékonyan kezelni a növekvő ügyféligényeket.
Könyvviteli szolgáltatóként azzal tudunk sokat segíteni, ha az évzáráshoz szükséges, elengedhetetlen információkat minél előbb be tudjuk szerezni, ezeket feldolgozva hasznos információt tudunk nyújtani a cégvezetőknek a jövőre vonatkozó megalapozott döntéshozatalhoz, legyen akár szó egy tervezett beruházásról vagy akár támogatás igénybe vételéről.
A Grant Thornton által használt könyvviteli rendszer segítségével képesek vagyunk megvalósítani a papír nélküli könyvelést, hiszen képes az összes könyveléshez szükséges dokumentum iktatására, tárolására, archiválására. A rendszernek van egy felhőszolgáltatása is, amelyhez az ügyfelünk közvetlenül hozzáfér, és a könyvelési anyagokat ezen keresztül tudja megküldeni számunkra, ezzel is támogatva a hatékony és gyors adatfeldolgozásunkat, egyúttal hozzáférhet saját kimutatásaihoz.
Évzárási fontosabb teendők („Gondolatébresztő”):
- Év végi leltárak elkészítése és leltárkülönbözetek elszámolása
A könyvek üzleti év végi zárásához, a beszámoló elkészítéséhez, a mérleg tételeinek alátámasztásához olyan leltárat kell összeállítani, amely tételesen és ellenőrizhető módon tartalmazza a mérleg fordulónapján meglévő eszközöket és forrásokat mennyiségben és értékben.
Amennyiben év közben biztosított a folyamatos mennyiségi nyilvántartás (számviteli alapelveknek megfelelően) vezetése, akkor a leltárba bekerülő eszközök valódiságáról elegendő háromévente mennyiségi leltározás felvételével meggyőződni.
Amennyiben az mennyiségi nyilvántartás nem biztosított, vagy folyamatosan nem vezetik, akkor a leltárba bekerülő eszközök valódiságáról az üzleti év mérlegfordulónapjára vonatkozó mennyiségi leltározás felvételével kell meggyőződni.
Csak értékben kimutatott eszközöknél és kötelezettségeknél, valamint az idegen helyen tárolt eszközöknél, továbbá a dematerizált értékpapíroknál egyeztetéssel kell elvégeznie az üzleti év mérlegfordulónapjára vonatkozóan a leltározást és ez alapján összeállítani a leltárt.
A mennyiségi leltározás felvétel során fellelt mennyiségi különbözetet (hiányt vagy többletet) egyéb ráfordításként vagy egyéb bevételként kell elszámolni. Továbbá meg kell vizsgálni, hogy van-e selejtezendő tétel, és azokat az előírásoknak megfelelően ki kell vezetni a könyvekből.
- Fordulónapi értékelések elvégzése
- Terven felüli értékcsökkenést kell elszámolni az immateriális javaknál, tárgyi eszközöknél akkor, ha a könyv szerinti érték tartósan és jelentősen magasabb, mint a mérlegkészítéskor ismert, tényleges piaci érték.
- Értékvesztést kell elszámolni a tulajdoni részesedést jelentő befektetéseknél, hitelviszonyt megtestesítő, egyévnél hosszabb lejáratú értékpapíroknál akkor, ha a könyv szerinti érték tartósan és jelentősen magasabb, mint a mérlegkészítéskor ismert, tényleges piaci érték.
- Értékvesztést kell elszámolni a készleteknél akkor, ha a könyv szerinti érték tartósan és jelentősen magasabb, mint a mérlegkészítéskor ismert, tényleges piaci érték.
- Értékvesztést kell elszámolni a mérlegkészítés időpontjáig pénzügyileg nem rendezett követeléseknél akkor, ha a könyv szerinti érték és a várhatóan megtérülő összeg között a különbözet tartósan és jelentősen veszteségjellegű.
- Amennyiben a mérlegkészítéskor a piaci érték jelentősen és tartósan magasabb, mint a könyv szerinti érték akkor, a korábban elszámolt értékvesztést és terven felüli értékcsökkenést visszaírással csökkenteni kell.
- Amennyiben a vagyoni értékű jog, szellemi termék, tárgyi eszköz (kivéve beruházás, és adott előleg), tulajdoni részesedést jelentő befektetés piaci értéke jelentősen meghaladja a könyv szerinti értéket, akkor a vállalkozó döntése alapján élhet (nem kötelező érvényű) az értékhelyesbítés lehetőségével. A könyv szerinti érték és a piaci érték közötti különbözet az eszközök között értékhelyesbítésként, a saját tőkén belül pedig Értékelési tartalékként kerül bemutatásra.
Az értékhelyesbítés megállapításának szabályszerűségét a könyvvizsgáló a kötelező könyvvizsgálat keretében ellenőrzi. Amennyiben a könyvvizsgálat nem kötelező, akkor az értékelés felülvizsgálatával független könyvvizsgálót kell megbízni.
Eszközök értékbecslésében segítséget tud nyújtani cégcsoportunk tagja, a Grant Thornton Valuation Kft.
Elérhetőség: https://grantthornton.hu/szolgaltatasok/vagyonertekeles
- Az év végi értékelések részét képezi a deviza, valuta eszközök (befektetett pénzügyi eszközök, követelések, követelés jellegű aktív időbeli elhatárolások, pénzeszközök, értékpapírok) és devizás kötelezettségek (kötelezettség jellegű passzív időbeli elhatárolások is) fordulónapi devizaárfolyamon átszámított forintértékének a meghatározása.
- Pénztárak év végi zárása
- A pénztárban kimutatott készpénz év végi állomány valódiságáról is leltározással kell meggyőződni.
- Az adóhatóság szigorúan bünteti a készpénzes mozgás nyilvántartásának hiányát, így érdemes felülvizsgálni, hogy minden pénzmozgás megfelelően rögzítve lett-e, nincs-e a pénztárnak nagyon magas egyenlege,
Köszönjük eddigi figyelmüket, a napokban jelentkezünk hírlevelünk második részével, ahol folytatjuk az évzárással kapcsolatos teendők összefoglalását.
Reméljük tudtunk hasznos információkkal szolgálni az év végi zárási teendőkkel kapcsolatban.
Grant Thornton csapata
Kapcsolódó szolgáltatásaink
Könyvelés
Könyvelési szolgáltatásaink segítségével növelhetik teljesítményüket és csökkenthetik adminisztratív feladataik költségeit. A számviteli tevékenységek kiszervezésével a vállalkozások időt és pénzt takaríthatnak meg.
Könyvvizsgálat
Az általunk kialakított módszertannal és a legújabb technológiai eszközök alkalmazásával személyre szabott és a piaci körülményekhez igazodó szolgáltatásokat kínálunk.
Vagyonértékelés
Vagyonértékelés A Grant Thornton Valuation Kft. az egyik legrégebbi (1990-ben alakult) nemzetközi hátterű vagyonértékelő cég Magyarországon – korábban American Appraisal Magyarország Vagyonértékelő Kft. -, amely 2016 óta tagja a Grant Thornton nemzetközi hálózatának és a cégcsoporton belül önálló cégként is működik . A Társaság fő profilja a vagyonértékelés, ezen belül is a Pénzügyi értékelés Tárgyi […]