Beszélgetés dr. Balásfalvi-Kiss Andrással, a Grant Thornton Magyarország fenntarthatósági és ESG-tanácsadási igazgatójával
Számos előnnyel jár a piacon, ha egy cég beépíti a vállalati struktúrájába az ESG szempontjait. Egyebek mellett ennek mikéntjéről kérdeztük a szakértőt, aki gyakorlati tanácsokat is megosztott lapunkkal.
Hol foglal helyet a cégcsoport a hazai piacon?
A Grant Thornton több éve a világ vezető cégei közé tartozik, amely mára már globális szintre nőtte ki magát. Ennek köszönhetően az Amerikai Egyesült Államoktól Európán át egészen Ázsiáig, több mint 150 országban 76 ezernél is több munkatársunk tesz eleget ügyfeleink kéréseinek. Magyarországon a céget 1991-ben alapították, Budapesten és Győrben vannak irodái, és az első 8 tanácsadó és könyvvizsgáló cég között van a magyar piacon.
Mi áll a sikerek hátterében?
A Grant Thornton Magyarország dinamikusan fejlődő cég, amely sikerét a széleskörű szakmai háttérnek köszönheti. Jól képzett, naprakész és sokéves szakmai tapasztalattal rendelkező kollégáink a feltételek betartásával és a legjobb tudásuknak megfelelően végzik a munkájukat. A közép-európai régió szakértőjeként vállalatunk elkötelezett a dinamikusan fejlődő szervezetek szolgálatára, Budapestről látjuk el – többek között az ESG területén – a régió több országának támogatását. Az elmúlt években a könyvvizsgálat, adótanácsadás, vagyonértékelés, fenn-tarthatóság, vállalati pénzügyek, szám-vitel és bérszámfejtés területén a Grant Thornton erős piaci pozícióra tett szert Magyarországon.
Hogyan kerültek közel a közlekedési-logisztikai ágazathoz?
Ügyfeleink körében számos logisztikai partnert üdvözölhettünk már a kezdetekkor, amikor a rendszerváltás környékén több nemzetközi vállalatot támogattunk annak érdekében, hogy minél zökkenőmentesebben tudjanak belépni a hazai piacra. Ezt az ügyfélkört a mai napig megőriztük, és büszkék vagyunk arra, hogy a partnereink ilyen régóta hűségesek hozzánk, ami a mi szakmánkban szokatlanul hosszú időszaknak számít. Az elmúlt évek jelentős változását a hazai tulajdonú logisztikai és közlekedési vállalatok, illetve a távol-keleti, elsősorban autóipari partnerek megjelenése okozza, amely feladat folyamatosan új kihívások elé állít minket is.
A tanácsadó szemével mit jelent a fenntarthatóság és azon belül a fenntartható logisztika?
A mi szemszögünkből a fenntarthatóság egy olyan stratégiai megközelítés, miszerint a vállalatok és szervezetek hosszú távon fenntartható módon működnek, minimalizálva a negatív környezeti hatásokat, miközben biztosítják a versenyképességet és a társadalmi felelősségvállalást. A fenntartható logisztika ennek a koncepciónak az ellátási láncra és áruszállításra alkalmazott változata. A fenntarthatóság a logisztika minden területén innovatív és költséghatékony megoldásokhoz vezethet. A tanácsadó szerepe ebben a folyamatban az, hogy a vállalatokat támogassa az optimális fenntarthatósági stratégiák kialakításában, az innovatív megoldások bevezetésében és a szabályozási előírásoknak való megfelelésben.
Az utóbbi évek egyik „varázsszava” az ESG betűszó. Milyen előnyöket tud elérni egy cég a piacon, ha beépíti a vállalati struktúrájába az ESG szempontjait?
A fenntarthatóság beépítése a társaság működésébe akkor sikeres, ha a társaság üzleti céljait támogatja. A környezeti fenntarthatóság (E) sok esetben energiahatékonyságot, kevesebb felesleget (hulladékot), alapanyagok újrahasznosítását, vízhatékonyságot jelent, amelyek egyértelmű gazdasági előnyökkel is járnak. A társadalmi láb (S) fókuszában az ügyfelek, a munkavállalók és a helyi közösségek állnak. A fenntarthatósági gyakorlatok egyértelműen segítenek az ügyfelek és a munkavállalók megtartásában, az információáramlás javításában és az elégedettség növelésében. Ezek kézzelfogható gazdasági hasznáról kevés vezetőt kell győzködni. A társaságirányítási láb (G) gyakran szorosan összefügg egy vállalat sikeres növekedésével, régiónkban inkább növekedési gátként. Az ESG-n alapuló átvilágítás és az annak következtében elinduló társaságirányítási projektek támogatják a belső transzparenciát, az információk megbízhatóságát és a menedzsment számára értékes új KPI-ok megjelenését. A sikeres ESG-stratégia kulcsa tehát a cég érdekeinek és ambíciószintjének pontos megtalálása és ESG-vel ennek támogatása, nem pedig öncélúan az ESG-megfelelés hajszolása.
Az ügyfeleik körében számos felmérést végeznek, egyebek mellett ebben a témakörben is. Milyen tapasztalatok gyűltek össze a fenntarthatósággal kapcsolatban?
Sajnos továbbra is alacsony szinten van az ESG mélyebb ismerete, s a folyamatosan változó szabályozási környezet okán a cégek bizonytalanok. Egyre többen érzik fontosnak, meg akarnak felelni, de nem tudják, milyen feltételeknek. Mi éppen ezért egy folyamatos átállási tervet szoktunk készíteni az ügyfeleinkkel a cég érettsége függvényében, ami nemcsak a megfelelésre van tekintettel, hanem arra rugalmasan reagál. Így bármilyen irányba változik a szabályozás, a társaság számára nem jelenthet kezelhetetlen kockázatot a megfelelési szabályok változása.
Melyek az EU-s, illetve az egy éve hatályos hazai szabályozás lényegi elemei?
A szabályozásról és annak lényegi elemeiről már sokan és sokat mondtak, én inkább azt emelném ki, hogy miképp érdemes elindulni az úton. Szükség van a szervezeten belül egy felelősre, aki összefogja ezt a területet és az átalakítást, illetve a legtöbb vállalat esetében célszerű felállítani egy munkacsoportot vagy bizottságot is, amelynek a tagjai lefedik az egész szervezetet, és felelnek a saját területük együttműködéséért. Utána érdemes egy érettségi (gap) elemzéssel megállapítani, hogy hol tart a vállalat és azonosítani a legnagyobb kihívásokat. Az elemzés végére a menedzsment világos képpel fog rendelkezni arról, hogy az ambíciószint függvényében milyen feladatokat kell/érdemes végrehajtani, és megszülethet egy 1–3 éves ESG-akcióterv a rendelkezésre álló erőforrások függvényében.
INNOVATÍV ÉS KÖLTSÉGHATÉKONY MEGOLDÁSOK
- Termék- és szolgáltatásinnováció: olyan logisztikai megoldások kidolgozása, amelyek csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást, az energiafogyasztást és a hulladéktermelést.
- Hatékonyabb ellátási láncok tervezése: útvonalak optimalizálása, a szállítási idők csökkentése és az üresjáratok minimalizálása. Ez digitális technológiák és adatvezérelt döntéshozatal révén valósítható meg.
- Környezetbarát raktározás és csomagolás, körforgásos gazdaság: energiahatékony raktárak és újrahasznosított/fenntartható, újrahasznosított/újrahasznosítható anyagokból készült csomagolások csökkentik a környezeti terhelést, elősegítik a termékek hosszabb életciklusát.
- A munkavállalói elégedettség növelése: a fuvarozócégeknél a munkahelyi körülmények, a magas fluktuáció, a sok esetben különböző kultúrából érkező munkavállalók egységes céges kultúrában történő kezelése jelentős kihívásokat jelent.
Az interjút a KözlekedésVilág magazin és a kozlekedesvilag.hu közölte 2025. március és áprilisban.
Kapcsolódó szolgáltatásaink
Fenntarthatóság, ESG-tanácsadás
Támogatjuk ügyfeleinket a fenntarthatósági transzformációban és a jelentéstételi/jogszabályi kötelezettségeknek való megfelelésben.
ESG-stratégia kidolgozása
Erős irányítási folyamatokkal alátámasztott, hatékony ESG-stratégia kidolgozása.
CSRD/ESG-szempontú GAP-analízis
Az elemzést követően kijelöljük a fókuszterületeket és közösen elkészítésre kerül a problémák kezelésének ütemterve.
ESG-szemlélet integrálása
A fenntarthatóság ne teher, hanem a hatékonyság és az értékteremtés egy újabb eszköze legyen.