2024. január eleje óta hatályos, a NIS2 közösségi irányelv alapján létrejött kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló 2023. évi XXIII. törvény (Kibertan. tv.). Rémisztőnek és komplexnek tűnhetnek az ebben megfogalmazott feladatok azok számára, akik korábban még nem foglalkoztak információbiztonsággal.
Az is nehezíti a tisztánlátást, hogy a jogszabály több végrehajtási rendelete még hiányzik.
Ezek jelenleg minisztériumi vagy hatósági egyeztetések alatt állhatnak, tartalmukba pedig csak innen-onnan, társadalmi egyeztetéseken és az illetékes hatóság (SZTFH – Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága) tájékoztató előadásain kaphattunk részleges betekintést.
Emiatt rendelkezünk egyfelől biztosnak tekinthető NIS2 információkkal, amelyek az EU 2022/2555 irányelvéből és a fent említett hazai jogszabályból olvashatunk ki, másfelől rendelkezünk még bizonytalan információkkal is, amik a még ki nem hirdetett rendeletek tervezeteiből származnak. Ráadásul kevés szakember és társaság mondhatja el magáról, hogy olyan szinten foglalkozott volna eddig az információbiztonsággal, amilyen szinten azt a NIS2 követelményrendszere a jövőben elvárja, így a várakozás mellett egyfajta folyamatos közösségi edukáció is megfigyelhető már a NIS2 előadásokat és konferenciákat járva.
Ebben a cikkben azokat a tudnivalókat gyűjtöttük össze, amelyek a Grant Thornton Magyarország eddigi tapasztalatai alapján a legfontosabbnak gondolunk és amelyek aktív szerepet játszottak a Grant Thornton által kidolgozott NIS2 mentorálás szolgáltatás kialakításában.
Az EU Kiberbiztonsági Stratégiája
A NIS2 célja tiszta és egyértelmű. Az EU azt szeretné ha minden, a területén működő alapvető és fontos társaság rendelkezne olyan kibervédelmi rendszerrel, amely amellett, hogy megnehezíti a támadók dolgát, lehetővé teszi, hogy az esetlegesen bekövetkezett támadásokról gyors és teljes körű jelentés készüljön és kerüljön megosztásra a nemzeti incidenskezelő központok között.
Ez utóbbi a több országot is érintő kibertámadásokkal szembeni összehangolt fellépés érdekében fontos.
A nemzeti jogszabályokban (nálunk a Kibertan. tv.) megfogalmazott elvárások és az azok alapján kialakított információvédelmi intézkedések is mind ennek a célnak az elérését hivatottak támogatni, azaz hogy
- csökkentsük a cégekben az incidensek esélyét;
- minél hamarabb észleljék a cégek egy incidens bekövetkeztét;
- minél gyorsabban és hatékonyabban reagáljanak egy bekövetkezett incidensre (ide értve az arról való kötelező jelentéstételt is).
A NIS2 kiterjesztett hatókörébe nagyon sok olyan társaság is bekerült, amely számára várhatóan egy jó hosszú felkészülési út vezet majd a fenti célok elérésig. Több lépésben és több hónapos felkészüléssel tudják csak kialakítani a követelményeknek megfelelő információbiztonsági irányítási rendszerüket.
Ennek során nem csak technológiai, hanem jogi, folyamatszervezési, HR és más adminisztrációs kihívásokkal is találkozni fognak.
A követelmények egy része már ismert, de egy másik része még csak terv formájában létezik.
Önazonosítás és regisztráció
Az első feladat, hogy az érintettek magukra ismerjenek. Ehhez meg kell vizsgálni a KKV törvény szerinti besorolásukat, valamint azt, hogy végzik-e a Kibertan. tv. mellékleteiben meghatározott valamely tevékenységet. Akár csak egyetlen ilyen tevékenység is akad, az a teljes cég érintettségét fogja jelenteni és innentől kezdve elkerülhetetlenné válik a megfeleléssel való foglalkozás.
Az érintett cégeknek június 30-ig kell regisztrálniukaz SZTFH 420 jelű nyomtatvány kitöltésével. Ebben a kérdőívben nem csak adminisztratív, de technológiai kérdéseket is találhatunk, valamint a belső információbiztonsági felelős személyes adatait és elérhetőségét is pontosan fel kell itt tüntetni.
A regisztráció egy nagyon fontos lépés, mivel az illetékes hatóság nem fogja maga felkeresni a Kibertan. tv. hatálya alá került társaságokat, a cégeknek kell bejelentkezniük a hatóságnál. Az elmaradt regisztrációért ugyanakkor várhatóan mulasztási bírság kerül majd kiszabásra, aminek részletei viszont még nem ismertek, mivel azt az egyik még hiányzó rendelet fogja szabályozni.
Ezzel kapcsolatban milliós összegről lehet hallani a hatóság képviselőitől.
A kötelező regisztráció célja, hogy annak segítségével egy európai szintű nyilvántartást is létre lehessen hozni a NIS2 hatálya alá tartozó cégekről.
A felkészülés menete
A további lépésekről egyelőre csak rendelettervezetekből tájékozódhatunk. Ezek alapján az várható, hogy
- az érintett cégeknek össze kell majd írniuk az általuk használt elektronikus információs rendszereket
- azokat három védelmi osztályba kell sorolniuk: alap, jelentős és magas. A besorolást attól függően kell megtegyék, hogy azokban milyen adatokat dolgoznak fel vagy tárolnak és azok milyen kockázatokat hordoznak a cégre, illetve a társadalomra nézve. A besorolás módszertanára egy ajánlást is megfogalmaz majd a rendelettervezet, ezzel is csökkentve annak szubjektivitását.
- A felhasznált rendszerek besorolása alapján már nagyjából egyértemű lesz, hogy milyen kötelezően alkalmazandó védelmi intézkedéseket kell kialakítani velük kapcsolatban. Erre egy intézkedési katalógus áll majd a cégek rendelkezésére, amelyről jelenleg szintén egy még hiányzó rendelet tervezetéből informálódhatunk. A katalógus alapján az várható, hogy meg lesz kötve a társaságok keze az információbiztonsági keretrendszerük részleteinek kidolgozásakor.
A kötelezően alkalmazandó védelmi intézkedések katalógusa már hónapok óta társadalmi egyeztetésen van. A végleges verzióját még nem adták ki, a munkapéldány alapján azonban egy igen komplex követelményrendszerre lehet számítani.
A NIS2 auditorok több száz kontrollpont alapján fogják majd vizsgálni a cégek felkészültségét, amelyben többek között fontos szerepet kap az adathordozók és a fizikai környezet védelme, a személyi biztonság, az ellátási lánc védelme, a felhasználók képzése, harmadik féltől igénybe vett szolgáltatások kockázatelemzése, a hozzáférés-felügyelet, az üzletfolytonosság és az incidenskezelés tervezése, az informatikai rendszerek működésének folyamatos naplózása és monitorozása.
Ugyan részletszabályzatok végleges verziói még nem kerültek kiadásra, de a már hatályos NIS2 irányelv, a Kibertan. törvény, a részletszabályokat tartalmazó rendelettervezetek, valamint az információbiztonsági irányítási rendszerek több évtizedes jógyakorlataimár megfelelő kiindulási pontot jelentenek a felkészülést elkezdésére.
Az érintett cégek 2024. év végéig kell eljussanak a felkészültség azon fokára, ahol már szerződni tudnak az általuk kiválasztott NIS2 auditorral és érdemben ütemezni is tudják megfelelésük ellenőrzését.
Az eredeti cikket a Digitrendi.hu Vendégoldalán olvashatjátok: https://digitrendi.hu/nis2-kiberbiztonsagi-tanusitas-tenyek-es-meg-tobb-terv/
További hasznos linkek:
- Az SZTFH regisztrációs oldala: https://sztfh.hu/ugyintezes/nyomtatvanyok-es-urlapok/sztfh420/
- A biztonsági osztályba sorolás és alkalmazandó védelmi intézkedések miniszteri rendelet tervezete: https://kormany.hu/dokumentumtar/biztonsagi-osztalyba-sorolas-es-alkalmazando-vedelmi-intezkedesek-min-rendelet
- A Grant Thornton Magyarország NIS2 mentorálás szolgáltatása: https://grantthornton.hu/szolgaltatasok/nis2-tanacsadas
Kapcsolódó szolgáltatásaink
NIS2-tanácsadás
NIS2-tanácsadás szolgáltatásunkon keresztül meghatározzuk vállalatának jelenlegi felkészültségi szintjét, és tanácsot adunk a szükséges intézkedésekkel kapcsolatban.
NIS2 szakmai mentorálás
Ismerkedjen meg a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan-törvény” követelményeivel és várható hatásaival.