A koronavírus-világjárvánnyal összefüggésben további intézkedések kerültek kihirdetésre (97/2020, 103/2020, 104/2020 és 105/2020 Kormányrendelet), melyek legfontosabb – az adózást, illetve a gazdaságot érintő – szabályait az alábbiakban foglaljuk össze.
Kedvezményezett tevékenységi körök bővítése
Korábbi hírleveleinkben tájékoztattuk Önöket, hogy bizonyos tevékenységet végző vállalkozások, illetve munkavállalóik a foglalkoztatáshoz kapcsolódó adók és járulékok tekintetében kedvezményt kapnak. Ezen tevékenységek köre tovább bővült, immár a következő főtevékenységet végzők is részesülnek a kedvezményben:
- növényi szaporítóanyag termesztése (TEÁOR és TESZOR 01.30),
- egyéb, nem évelő növény termesztése (TEÁOR és TESZOR 01.19),
- egyéb évelő növény termesztése (TEÁOR és TESZOR 01.29),
- dísznövény nagykereskedelme (TEÁOR és TESZOR 46.22),
- dísznövény, vetőmag, műtrágya, hobbiállat-eledel kiskereskedelme (TEÁOR és TESZOR 47.76),
- vadgazdálkodás, vadgazdálkodási szolgáltatás (TEÁOR és TESZOR 01.70),
- desztillált szeszes ital gyártása (TEÁOR és TESZOR 11.01),
- szőlőbor termelése (TEÁOR és TESZOR 11.02),
- sörgyártás (TEÁOR és TESZOR 11.05),
- szőlőtermesztés (TEÁOR és TESZOR 01.21).
Kutató-fejlesztőt foglalkoztatók támogatása
Új lehetőség, hogy a kutató-fejlesztőket foglalkoztató munkáltatók, 3 hónapon keresztül, (a kutató-fejlesztő munkavállalókra tekintettel személyenként) legfeljebb 318 920 forint havi támogatásra lehetnek jogosultak.
A támogatást a munkáltatónak kell igényelnie. A kérelemben be kell mutatni a vállalkozás gazdasági körülményeit, ami miatt a támogatást igényli, ezeknek a koronavírussal való összefüggését, valamint nyilatkozni kell, hogy a kedvezményezett munkavállaló nem részesül a csökkentett munkaidős foglalkoztatáshoz kapcsolódó támogatásban, illetve rá tekintettel a munkáltató nem kap(ott) munkahelyteremtő vagy munkahelymegőrző támogatást, és legalább 6 hónapja működik a társaság.
A támogatásban részesülő vállalkozás vállalja, hogy megtartja a kérelem benyújtását megelőző 3 hónap átlagos statisztikai állományi létszámát (a jogszabály jelenleg nem tartalmaz határidőt), a kedvezményezett munkavállalót a támogatás időtartamával egyező időtartamig továbbfoglalkoztatja, valamint sem a támogatás, sem a továbbfoglalkoztatás ideje alatt a kedvezményezett munkavállaló munkabérét nem csökkenti a veszélyhelyzet első napján fennálló összeghez képest.
Csökkentett munkaidőben foglalkoztatottak támogatása
Új rendelkezés, hogy a csökkentett munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók is támogatásra lehetnek jogosultak. A támogatásra való jogosultság legfontosabb feltételei a következők:
- munkaszerződés-módosítás következtében a munkavállaló munkaideje (3 hónap átlagában) korábbi munkaidejének legalább 50, de legfeljebb 70%-ára csökken (feltétel a legalább napi 4 órás foglalkoztatás);
- a munkáltató és a munkavállaló a csökkentett munkaidőn felül egyéni fejlesztési időben is megállapodik, mely a kiesett munkaidő 30%;
- a munkavállaló nem részesül további, a részmunkaidőhöz kapcsolódó támogatásban;
- a munkaviszony a veszélyhelyzet kihirdetésének napján fennállt;
- a munkavállaló és a munkáltató közös kérelmet nyújt be;
- a munkavégzés átütemezésére nyitva álló munkaidőbeosztási lehetőségeket kimerítették;
- a munkáltató a munkavállalóra tekintettel nem részesül a kérelem benyújtásakor munkahelyteremtő vagy a munkahelymegőrzési támogatásban, illetve a kutató-fejlesztők támogatásában;
- a munkaidőkeret lezárásra került.
A kérelemben a munkáltatónak be kell mutatnia, hogy a munkaidőcsökkentés indoka a veszélyhelyzettel közvetlenül és szorosan összefüggő gazdasági körülmény és hitelt érdemlő módon alá kell támasztania, hogy a munkavállaló megtartása a folyamatos gazdasági tevékenységével összefüggő nemzetgazdasági érdek.
A támogatás igénybevételével a munkáltató kötelezettséget vállal, hogy a támogatás végét követő egy hónapig a kérelem benyújtásakori statisztikai állományi létszámot fenntartja, rendkívüli munkavégzést nem rendel el, továbbá, hogy a támogatással együtt a munkavállaló munkabére eléri a munkavállaló távolléti díját, valamint, hogy részére a fejlesztési időre munkabért fizet.
A munkavállaló vállalja a csökkentett munkaidőben való munkavégzést, a fejlesztési időben való rendelkezésre állást, valamint, hogy a támogatás leteltét követően a korábbi munkaidőre visszatérést nem akadályozza.
Amennyiben valamennyi feltételnek megfelel a kérelem, úgy a munkavállaló részére a kormányhivatal legfeljebb 3 hónapig, havonta, a kieső munkaidőre jutó nettó távolléti díj 70 %-ának megfelelő összegű támogatást folyósít, mely összeg nem haladhatja meg a hatályos nettó minimálbér kétszeresének (214 130 forint) arányos részét. Ez a támogatás munkavállaló szempontjából mentes a közterhek alól.
Munkaidőkeret
A foglalkoztatáshoz kapcsolódó további változás, hogy a munkáltatók már 24 havi munkaidőkeretet is megállapíthatnak. A korábban elrendelt munkaidőkeret meghosszabbítására lehetőség van.
Bízunk benne, hogy tájékoztatónkat hasznosnak találta. Amennyiben további kérdése van a témával kapcsolatban, szívesen állunk rendelkezésére.