Mire figyeljünk a beszámoló helyesbítésekor?
A beszámolók elkészítése és közzététele során a vállalkozásoknak nemcsak a számviteli előírásokat, hanem a változó jogszabályi környezetet is figyelembe kell venniük. Kiemelt jelentőséggel bírnak azok az esetek, amikor a korábbi évek hibáinak javítása, a mérleg egyes tételeinek módosítása vagy a beszámoló passzíváltatása válik szükségessé. Jelen cikkünk célja, hogy gyakorlati útmutatást nyújtson ezekhez az eljárásokhoz, különös tekintettel a három oszlopos éves beszámolóra és a kapcsolódó szabályokra.
Három oszlopos beszámoló, mérleg módosítása, passzíváltatási szabályok
A három oszlopos éves beszámoló, a mérleg módosítása és a beszámoló passziváltatás olyan könyvelési eljárások, amelyek biztosítják a pénzügyi adatok pontosságát és megbízhatóságát. Ezek az eljárások különösen fontosak a vállalatok számára, mivel segítenek a pénzügyi helyzetük átlátható bemutatásában és a jogszabályi megfelelés biztosításában.
Három oszlopos éves beszámoló
A három oszlopos éves beszámoló készítése akkor válik szükségessé, ha az előző üzleti év(ek) beszámolójában jelentős összegű hibát állapítanak meg. Ebben az esetben a mérleg és az eredménykimutatás minden tételénél külön oszlopban kell bemutatni az előző év(ek) adatait, a lezárt üzleti év(ek)re vonatkozó módosításokat, valamint a tárgyévi adatokat. Ez az eljárás lehetővé teszi a pénzügyi adatok pontos összehasonlítását és a hibák korrekcióját, így biztosítva a beszámoló megbízhatóságát. A mérleg módosítása akkor válik szükségessé, ha a vállalat pénzügyi helyzetében jelentős változások történnek, amelyek hatással vannak a mérleg tételeire.
Beszámoló passziváltatás
A beszámoló passziváltatása a beszámoló benyújtását követő egy éven belül egy alkalommal akkor kerülhet sor, ha a közzétett beszámoló nem felel meg a jogszabályi előírásoknak, mert nem a legfőbb szerv által elfogadott változat került benyújtásra, vagy a beszámolóban feltüntetett adatok nem egyeznek meg a cég cégjegyzékének adataival. Ilyen esetekben a cég nyilatkozata alapján a céginformációs szolgálat passziválja a beszámolót, és a vállalatnak új beszámolót kell benyújtania, amely megfelel a jogszabályi követelményeknek. Ez az eljárás biztosítja, hogy a közzétett pénzügyi adatok pontosak és megbízhatóak legyenek.
Könyvvizsgálat elmaradása és jelentős hibák
Ha a kötelező könyvvizsgálat elmarad, a beszámoló nem passziválható. Ilyen esetben a vállalatnak mielőbb pótolnia kell a könyvvizsgálatot. A könyvvizsgálói jelentés utólagos feltöltésére nincs lehetőség, A könyvvizsgálat elmulasztásának tényét a következő év beszámolójában lehet megemlíteni. Ha az utólagos könyvvizsgálat során jelentős hibák merülnek fel, akkor három oszlopos beszámolót kell készíteni.
A pénzügyi beszámolók helyes összeállítása nem csupán a transzparens működés, hanem a jogszabályi megfelelés záloga is. A három oszlopos beszámoló alkalmazása, a szükség szerinti mérlegmódosítás, valamint a beszámolók passzíváltatásának lehetősége olyan eszközök, amelyek segítik a vállalatokat abban, hogy időben és megfelelően korrigálják a felmerülő hibákat.
A cikk 2025. május 14-én megjelent az ado.hu weboldalán.
Kapcsolódó szolgáltatásaink
Könyvelés
Könyvelési szolgáltatásaink segítségével növelhetik teljesítményüket és csökkenthetik adminisztratív feladataik költségeit. A számviteli tevékenységek kiszervezésével a vállalkozások időt és pénzt takaríthatnak meg.
Könyvvizsgálat
Az általunk kialakított módszertannal és a legújabb technológiai eszközök alkalmazásával személyre szabott és a piaci körülményekhez igazodó szolgáltatásokat kínálunk.
Adótanácsadás
Az adózási szabályok összetettsége és rendszeres változása nemcsak a nagyvállalatokat, hanem a KKV-kat és a magánszemélyeket is folyamatos kihívás elé állítja.
Adócompliance
Adóüzletágunk számos területen áll rendelkezésére adócompliance szolgáltatásaival a telefonos problémamegoldástól kezdve egészen komplex kalkuláció- és bevalláskészítéséig.