Tudásmorzsák

A Mount Everest, a Chimborazo vagy a Mauna Kea?

Tudja Ön, mi a közös a Mount Everest-ben, a Chimborazo-ban és a Mauna Kea-ban? Bármilyen hihetetlenül is hangzik, különböző szempontok szerint mind a háromról elmondható, hogy a világ legmagasabb hegye.

Legtöbbünk számára alapvetés, hogy a világ legmagasabb hegye a Mount Everest (Csomolungma), a maga 8.848 méteres magasságával. Ez azonban nem ennyire egyszerűen megállapítható.

Azt, hogy egy hegy vagy domb milyen magas, alapvetően a tengerszint és a hegy vagy domb legmagasabb csúcsa közötti távolság határozza meg, tehát a hegycsúcs tengerszinttől való távolsága. A Föld azonban nem tökéletes gömb alakú, hanem úgynevezett geoid. Ezáltal a sarkvidékeknél laposabb, ott alacsonyabban van a tengerszint, mint az egyenlítő környékén.

Egy hegycsúcs magasságát ténylegesen három különböző módon határozhatjuk meg:

Az első lehetőség, ha a már korábban említett tengerszinttől mérjük a hegy csúcsát. Ebben az esetben tagadhatatlanul a Nepál és a Kína határán húzódó, Himalája hegységben találjuk meg a legmagasabb hegycsúcsot, a Mount Everest-et.

A második lehetőség, ha a Föld középpontjától számoljuk az adott hegy magasságát. Ha ezt a módszert szeretnénk alkalmazni, akkor át is utazhatunk Dél-Amerika nyugati részére, azon belül is az Andok hegyvonulataihoz. Az Andok hegység egyenlítőhöz legközelebbi csúcsa az Ecuadorban található Chimborazo, ami így mérve (a Föld középpontjától) 6.384.000 méter magas. Ezzel a módszerrel azonban a Mount Everest „csak” 6.382.000 méter. A tengerszintes rendszer szerint (amit az első opciónál említettünk) pedig a Chimborazo tényleges magassága mindössze 6.268 méter.

A harmadik opció, ha a hegy lábától a hegy csúcsáig mérjük a magasságot. Ez esetben a versenyt Hawaii egyik vulkánja, a Mauna Kea nyeri, ami 10.203 m magas a tengerfenéktől a csúcsig mérve, ami pedig kilátszik belőle a Csendes-óceánból az mindössze 4.207 méter.

Számunkra külön megtiszteltetés, hogy a Grant Thornton irodái ezen hegyeknek otthont adó országok mindegyikében megtalálhatóak.

 

Köszönjük, hogy elolvasta rövid cikkünket, és reméljük sikerült ismét újdonsággal szolgálnunk.

 

Készítette:
Molnár Martina
Marketing Assistant

 

I.rész – Február, mint 30 napos hónap? https://grantthornton.hu/tudasmorzsak/februar-mint-30-napos-honap

 

Forrás:

Szerzők: Hanula Zsolt, Stöckert Gábor, Hegyeshalmi Richárd, Laza Bálint, Bolcsó Dániel, Kolozsi Ádám, Dzindzisz Magdelena, Kolbert András, Tóth Balázs, Kalas Györgyi, Tenczer Gábor, Dezső András, Halmos Máté (2019): Az Index bemutatja: Ma is tanultam valamit; Harmadik, változatlan kiadás, 12-13.; Kiadó: Index.hu Zrt. (2019). Készült: Gyomai Kner Nyomda Zrt.-ben, 2019-ben.

Hírlevél

Tájékozódjon a szakma legfrissebb híreiről!

Feliratkozás

Olvassa el korábbi híreinket és elemzéseinket.