Tudásmorzsák

Február mint 30 napos hónap?

A mai rohanó világban az ember könnyen elsiklik a megszokott és elfogadott tények fölött, és nem foglalkozik azzal, hogy azok hogyan alakultak ki, vagy miért éppen úgy működnek, ahogy.

Azért, hogy ebből egy kicsit kizökkentsük Önöket, készültünk egy rövid, de annál érdekesebb cikkel, amiben arra kerestük a választ, hogy miért éppen a február hónap a legrövidebb, illetve hogyan lehetséges az, hogy egymás után két hónap is 31 napos.

Ahogy azt mindenki tudja, a február egy 28 napos hónap, kivéve szökőévben, amikor 29.  A szökőév mint jelenség a Julianus-naptárhoz kapcsolódik, miszerint egy év az 365 és ¼ napból áll, ezért 4 évente ezt egy plusz nappal „ünnepeljük”.

Itt érdemes még megemlíteni, hogy melyik nap is a szökőnap, ugyanis ez sem olyan egyértelmű. A szökőnap meghatározásának megértéséhez szintén a római naptárrendszerre kell visszatekintenünk. Ebben az időben még a hónapok napjait a következő hónapból számolták vissza és nem pedig az adott hónap elejétől. Így a szökőnap (annus bis sextus → március előtti „másodszori” hatodik) március 1. előtti 6. nap duplázása, ami alap esetben február 23-a duplán, viszont értelemszerűen nem lehet kettő február 23-a így a második 23-a 24-re módosul és a hónap hátralévő 5 napja ugrik egyet.

Eleinte a naptárakban a január és a február hónapok nem is szerepeltek, ezt a két hónapot i.e. 700 körül Numa Pompilio illesztette be a naptárba. A Julius Ceasar nevéhez kapcsolódó Julianus-naptárban a február még 29 (szökőévben 30) napos volt. A névből is következtethetünk arra, hogy a július hónap honnan kaphatta a nevét.

Octavianus Augustus (Ceasar utódja) aki szintén elnevezett magáról egy hónapot (augusztus), nem tudta elfogadni, hogy a róla elnevezett hónap „csak” 30 napos és 1 nappal kevesebb, mint az előtte lévő hónap. Így Augustus arra a döntésre jutott, hogy a már úgyis csonka február hónapból elvesz egy napot és hozzáteszi az Augusztus hónaphoz. Ezt követően a július és az augusztus is 31, míg a február már csak 28 (szökőévben 29) napos lett, ez a történelmi és politikai döntés vezetett a mai naptár kialakulásához.

Reméljük sikerült egy kis újdonságot csempésznünk a mai napba.

 

Készítette:
Molnár Martina
Marketing Assistant

 

 

Forrás:

 

Hírlevél

Tájékozódjon a szakma legfrissebb híreiről!

Feliratkozás

Olvassa el korábbi híreinket és elemzéseinket.