Hírek

Év végi adóváltozások 2024 3. rész

Áfaváltozások

2023. november 21-én az Országgyűlés elfogadta az egyes adótörvények módosításáról szóló T/5893., valamint a globális minimum-adószintet biztosító kiegészítő adókról és ezzel összefüggésben egyes adótörvények módosításáról szóló T/5877. sz. törvényt (a továbbiakban e kettő jogszabály együtt: „Őszi adócsomag”).

Az Őszi adócsomag átfogóan módosítja a magyar adózási rendszert és számos új jogintézményt is bevezet. Hogy részletesebb és átfogóbb képet tudjunk Önöknek adni a változásokról, az Őszi adócsomagot szakmai publikációsorozat formájában dolgozzuk fel, melynek jelenlegi, harmadik része az Áfát érintő változásokról szól (a társasági adóról szóló első rész itt, az adóigazgatásról szóló második rész pedig itt olvasható).

Az Áfa tervezett változásai

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: „Áfa tv.”) jövő évi módosítások egyrészt jogharmonizációs célúak, másrészt a gyakorlatban felmerült kérdéseket pontosítják. Az Őszi adócsomag újdonságokat is hoz: bevezeti az adómegfelelés digitalizálásához fűződő e-nyugta és e-Áfa rendszer bevezetéséhez szükséges törvényi szabályozást. További fontos változások közé tartoznak a kedvezményes áfakulcsra vonatkozó módosítások, pontosítások, valamint az adó alóli mentesség (a tevékenység közérdekű jellegére tekintettel) egyes meghatározott körének pontosítása és kiegészítése.

Virtuális rendezvények teljesítési helyére vonatkozó szabályok 

A személyesen meglátogatott kulturális, művészeti, tudományos, oktatási, szórakozási, sport- és egyéb hasonló rendezvények teljesítési helye az esemény megrendezésének tényleges helyszíne. Az Őszi adócsomag rögzíti a virtuálisan megrendezésre kerülő események teljesítési helyét aszerint, hogy a teljesítés helye az a hely, ahol a szolgáltatást igénybe vevő fél letelepedett. Letelepedés hiányában a lakóhely vagy a szokásos tartózkodási hely tekintendő teljesítési helynek.

Alanyi adómentességre vonatkozó szabályok módosításai

Jogharmonizációs célból jelentősen átalakításra kerül az alanyi adómentesség rendszere 2025. január 1-jétől. Az új előírások alapján lehetőség nyílik az adóalanyok számára a letelepedési tagállamtól különböző tagállamban is alanyi adómentességet választani azon tranzakciók esetében, melyek ott teljesültek. Azonban a törvény azt is rögzíti, hogy nem gyakorolható adólevonási jog akkor, ha az adóalany az ügylethez kapcsolódó beszerzéseket olyan tagállamban teljesíti, melyben alanyi adómentesként jár el. 

Nyilatkozattétel ingatlanhoz kapcsolódó építési-szerelési, és egyéb szerelési munkák fordított adózására vonatkozóan 

2023. január 1-jével módosult ingatlanhoz kapcsolódó tevékenységekre irányuló, fordított adózás alá eső építési-szerelési, egyéb szerelési munkák szabályozása. A szabályozás alapján fordított adózás abban az esetben alkalmazható, ha hatósági engedélyhez, vagy hatósághoz történő bejelentéshez (az engedélyről/bejelentésről a szolgáltatás igénybe vevője a teljesítés előtt nyilatkozik a szolgáltatás nyújtójának) kötött az ingatlan létrehozatala, átalakítása, bővítése, bontással történő megszüntetése vagy rendeltetésének megváltoztatása. Új szabályként 2024. január 1-jétől a nyilatkozattétel a szolgáltatás nyújtóját terheli (tehát „fordított irányú”) a szolgáltatás igénybe vevője felé abban az esetben, ha a hatósági engedély, vagy hatósághoz történő bejelentés szükségességéről elsődlegesen szolgáltatás nyújtója rendelkezik információval.

Az eÁfa-rendszer bevezetése 

Az Őszi adócsomag alapján 2024. január 1-jét magában foglaló adómegállapítási időszaktól bevezetésre kerül az eÁfa-rendszer. Így az adóalanyoknak 3 féle lehetőségük lenne a bevallási kötelezettség teljesítésére, melyek a következők:

  1. Hagyományos, ÁNYK-n keresztül elérhető nyomtatvány kitöltése és benyújtása (fontos megjegyezni, hogy amennyiben az adóalany ezt a megoldást választja, úgy önellenőrzésre is csak ÁNYK-n keresztül van lehetősége);
  2. Az eÁfa-rendszer keretein belül az állami adó- és vámhatóság (a továbbiakban: „NAV”) által létesített elektronikus felületen a rendelkezésre álló adatokból a NAV által elkészített bevallástervezet kiegészítésével, módosításával és jóváhagyásával.
  3. Az eÁfa-rendszer keretein belül gépi interfész igénybevételével a NAV által elvárt sztenderdek szerint rendelkezésre bocsátott bizonylat szintű adatokból szintén a NAV által összeállított bevallástervezet jóváhagyása.

Fontos kiemelni, hogy abban az esetben, ha az adózó Áfa bevallási kötelezettségét az eÁfa-rendszer keretein belül, tehát a 2. és 3. módszer alkalmazásával kívánja teljesíteni, úgy a NAV által összeállított eÁfa-bevallás tervezetet az adózónak – a 2. módszer esetén az erre biztosított elektronikus felületen keresztül, a 3. módszer esetén gépi úton – jóvá kell hagynia. Amennyiben az adózó az összeállított bevallástervezet jóváhagyást elmulasztja, úgy a bevallási határidőt követő hónap utolsó napján a NAV törli az adónyilvántartást és az összeállított eÁfa-bevallás tervezetet.

Az eÁfa másik nagy előnye a korábbi hírlevelünkben említett 15 napon belüli önellenőrzési pótlék mentesség és a megbízható adózóknak járó 15 nap adóellenőrzési moratóriumon felül, hogy akik ezt az áfabevallási módszert választják, azok mentesülnek a belföldi összesítő nyilatkozat készítési és benyújtási kötelezettség alól.

2024. július 1-jéig az eÁfa-rendszer keretein belül benyújtott áfabevallások (2. és 3. módszer) önellenőrzésére nem lesz lehetőség a rendszer keretein belül. Így a szükséges önellenőrzések elvégzésére kizárólag az erre rendszeresített önellenőrzési nyomtatvány kitöltésével és benyújtásával lesz lehetőség. Az eÁfa-rendszer keretein belül 2024 második felétől lesz végezhető az e módszerek szerint benyújtott bevallások önellenőrzése.

Az eÁfa-rendszer elektronikus felületét (a 2. módszerhez kapcsolódóan) az adózó, valamint az adózó meghatalmazottja éri el elektronikus azonosítási szolgáltatás útján. A felület elérésre más természetes személy, azaz másodlagos felhasználó is megjelölhető, korlátozott jogosultsággal. A másodlagos felhasználónak mindössze az elektronikus felületek szereplő adatok módosítására és kiegészítésére lesz lehetősége, az áfabevallás tervezet jóváhagyására nem. A másodlagos felhasználó jogosultsága az elektronikus felületen történő visszavonásig áll fenn.

A gépi interfész igénybevételéhez (3. módszer) az adózónak bejelentést kell tennie a NAV-hoz, miszerint ezt a módszert kívánja alkalmazni az Áfa bevallási kötelezettség teljesítésére. A bejelentés és az adatszolgáltatásra vonatkozó kötelezettség teljesítését követően a NAV nyilvántartásba veszi az adózót.

Amennyiben az adózó az áfabevallási kötelezettséget többféleképpen is teljesíti, úgy az elsőként benyújtott bevallást szükséges az adózó érvényes áfabevallásnak tekinteni, az ezt követően benyújtott áfabevallások érvénytelenek lesznek.

Jogutódlás esetén a jogutód először a 2025. január 1-jét magában foglaló adómegállapítási időszakra vonatkozóan fér hozzá a jogelőd elektronikus felületen keresztül teljesített áfabevallási adataihoz. Jogutód a 2025. január 1-jét megelőző nappal végződő adómegállapítási időszakra vonatkozóan jogelőd által az elektronikus felületen benyújtott áfabevallásra vonatkozóan 2025. január 1-je után végezhet önellenőrzést az elektronikus felületen.

Először a 2025. január 1-jét magában foglaló adómegállapítási időszakra vonatkozóan teljesíthető az eÁfa-rendszer keretein belül soron kívüli áfabevallás, továbbá felszámolás, végelszámolás vagy kényszertörlés alatt álló adózó esetén tevékenységet lezáró áfabevallás.

A nyugta és e-nyugta szabályozása

A 2025. január 1-jétől az alábbi kiegészítések és módosítások kerülnek megállapításra a nyugta, e-nyugta és a nyugtával egy tekintet alá eső okirat kapcsán:

Bevezetésre kerül az e-nyugta lehetősége. E-nyugta kiállítása, kibocsátása csakis elektronikus úton történhet. Az e-nyugta a nyugtatárban érhető el vevői alkalmazás útján a vevők számára. E-nyugtáról papír alapú másolat kizárólag a vevő kérésére kerül kiállításra (kivételt képeznek ez alól a jogszabályban meghatározott esetek).

  • Az új rendelkezések szerint az e-nyugta kibocsátásának időpontjának a nyugtatárba való beérkezés pillanata számít.
  • Az új törvényi rendelkezés rögzíti a nyugta, e-nyugta és a nyugtával egy tekintet alá eső okirat minimális adattartalmát az alábbiak szerint:
  Nyugta adattartalma 2024. december 31-ig E-nyugtának nem minősülő nyugta adattartalma 2025. január 1-jétől E-nyugta adattartalma 2025. január 1-jétől Nyugtával egy tekintet alá eső okirat adattartalma 2025. január 1-jétől
Kibocsátás kelte x x x x
Azonosításra szolgáló sorszám x x x x
Kibocsátó adószáma, neve és címe x x x x
Termékértékesítés/szolgáltatásnyújtás ellenértéke (adótartalommal) x x x
Hivatkozás arra a nyugtára, melynek adattartalmát az okirat módosítja, módosítás természete, és ha van, számszerű hatása x
Értékesített termék/szolgáltatás megnevezése és mennyisége x
Alkalmazott adómérték (%) x
Adómentesség tényét x
Különös szabályok szerinti értékesítés esetében a megfelelő kifejezés x
2028. július 1-jétől a globális kereskedelmi áruazonosító szám feltüntetése x

Adó alóli mentesség (a tevékenység közérdekű jellegére tekintettel) körének pontosítása és kiegészítése 

Az Őszi adócsomag tisztázza, hogy a fogorvosi, fogtechnikusi tevékenységet végző által értékesített termékek közül a fogászati protézisek mentesülnek az adó alól.

Kiegészítésre kerül a tevékenység közérdekű jellegére tekintettel adómentes tevékenységek köre a sérült- vagy betegszállítási tevékenység végzésével, amennyiben azt a speciálisan erre a célra felszerelt közlekedési eszközzel végzi a hatósági engedéllyel rendelkező szolgáltató.

Kedvezményes áfakulcsra vonatkozó módosítások, pontosítások

Az Áfa tv. szerinti műalkotások 24. § szerinti importja esetén az adó mértéke 27%-ról 5%-ra csökken.

Az Őszi adócsomag kiegészítést tartalmaz a vámtarifaszám (a továbbiakban: „vtsz.”) tekintetében az 5%-os Áfa kulcs alá tartozó speciális gyógyászati célra szánt tápszerek (élelmiszerek), valamint anyatej-helyettesítő és anyatejkiegészítő tápszerek (élelmiszerek) tekintetében.

2024. január 1-jétől 27%-ról 18%-ra csökken a 2106 és 1806 vtsz. alá tartozó termékek (pl.: túró rudi) áfamértéke.

Jelen összefoglalónk a megjelenése napjáig elérhető információk alapján és kizárólag általános tájékoztatási céllal íródott, így semmilyen tekintetben nem minősül személyre szabott adótanácsadásnak és nem is helyettesíti azt.

 

Kapcsolódó szolgáltatásaink

Adótanácsadás

Az adózási szabályok összetettsége és rendszeres változása nemcsak a nagyvállalatokat, hanem a KKV-kat és a magánszemélyeket is folyamatos kihívás elé állítja.

Adócompliance

Adóüzletágunk számos területen áll rendelkezésére adócompliance szolgáltatásaival a telefonos problémamegoldástól kezdve egészen komplex kalkuláció- és bevalláskészítéséig.

Átalánydíjas adótanácsadás

Keretszerződéses rendszerünk előnye, hogy ügyfelünk bármikor megkereshet bennünket adózási és számviteli kérdéseivel.

NAV eÁFA-tanácsadás

Segítjük vállalatát az új NAV eÁFA-rendszerre való felkészülésben.

Hírlevél

Tájékozódjon a szakma legfrissebb híreiről!

Feliratkozás

Olvassa el korábbi híreinket és elemzéseinket.